شيالي رانگاناتان

شيالي رامامريتا رانگاناتان (به انگليسي: Shiyali Ramamrita Ranganathan) (1892–1972) رياضي‌داني كه به‌عنوان پدر علوم كتابداري و اطلاع‌رساني هندوستان شناخته شده‌است.
او قوانيني را بنيان نهاد كه شالودهٔ خدمات در يك كتابخانهٔ آرماني را تشكيل مي‌دهند.
پنج قانون رانگاناتان:
1- كتاب براي استفاده است.
2- هر خواننده كتابش
3- هر كتاب خواننده‌اش
4- صرفه‌جويي در وقت خواننده
5- كتابخانه ارگانيسمي رو به رشد و زنده

دكتر عباس حُرّي

دكتر عباس حُرّي (زادهٔ 15 اسفند 1315 در مشهد — درگذشتهٔ 7 ارديبهشت 1392 در تهران)، دانشمند علوم كتابداري و اطلاع‌رساني و استاد دانشگاه تهران و طراح نظريهٔ اطلاع‌شناسي بود.
او در مشهد در خانواده‌اي روحاني به دنيا آمد. وي از نسل شيخ حر عاملي، دانشمند لبنانيِ قرن يازدهم هجري و مدفون در مشهد و صاحب وسائل الشيعه است. در سال 1349 از دانشگاه مشهد در مقطع كارشناسي رشتهٔ زبان و ادبيات انگليسي، در سال 1352 از دانشگاه تهران در مقطع كارشناسي ارشد رشتهٔ كتابداري و در سال 1360 (1981) از دانشگاه كيس وسترن رزرو آمريكا در مقطع دكتراي كتابداري فارغ‌التحصيل شد. رسالهٔ دكتري وي در مورد مقايسهٔ شباهت‌هاي استنادي و شباهت واژگان نمايه براي ربط‌دادن مدارك مرتبط از حيث موضوعي بود. وي از 1353 استاد دانشگاه تهران شد.
حُرّي از اولين دانش‌آموختگان كتابداري نوين در ايران بود و در پيشبرد آموزش و پژوهش دراين رشته در كشور تلاش زياد نمود. وي به عنوان سردبير، مديرمسئول و عضو هيئت تحريريهٔ چندين مجلهٔ علمي از جمله اطلاع‌شناسي فعاليت كرده‌است و نيز طراح نظريهٔ اطلاع‌شناسي است. انجمن آثار و مفاخر فرهنگي، طي مراسمي در 15 اسفند 1385، دقيقاً در هفتادمين سالروز تولد وي، از 40 سال تلاش و فعاليت علمي او تجليل به عمل آورد. وي مدتي در دانشكدهٔ روان‌شناسي و علوم تربيتي دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد تدريس كرد. دكتر عباس حرّي روز شنبه هفتم ارديبهشت 1392 در سن 77 سالگي درگذشت.

پوراندخت سلطاني شيرازي

پوراندخت سلطاني شيرازي، مشهور به پوري سلطاني (زاده 1 شهريور 1310 − درگذشته 16 آبان 1394) از پايه‌گذاران علوم كتابداري و اطلاع‌رساني در ايران، استاد گروه كتابداري كتابخانه ملي ايران و عضو هيئت علمي دانشگاه تهران بود. او را به عنوان مادر كتابداري نوين ايران مي‌شناسند. او طي پنجاه سال كار مستمر، تأثير بسزايي بر فعاليت و شكل‌گيري كتابخانه ملي ايران داشته‌است. پوري سلطاني همسر مرتضي كيوان، روزنامه‌نگار و منتقد ادبي بود.

توران ميرهادي

سيده توران ميرهادي (خُمارلو) (تولد 26 خرداد 1306 – درگذشت 18 آبان 1395) استاد ادبيات كودك، نويسنده و كارشناس آموزش و پرورش و پايه گذار مجتمع آموزشي تجربي فرهاد، از بنيانگذاران شوراي كتاب كودك و بنيانگذار فرهنگنامه كودكان و نوجوانان بود. ميرهادي بيش از شصت سال در گستره آموزش و پرورش و فرهنگ و ادبيات كودكان كوشيد و در اين راه يكي از چهره‌هاي تأثيرگذار سده كنوني ايران بوده‌است. او به همراه همسرش محسن خمارلو به مدت 25 سال مدرسه فرهاد را از سال 1334 تا 1359 اداره كرد.

فهرست